O Thajsku

thailandmapa.jpgThajské království leží v srdci jihovýchodní Asie, takže je přirozenou branou do Indočíny, Myanmaru a jižní Číny. Díky svému tvaru a geografii se dělí na čtyři přirozené oblasti: hory a lesy na severu, rozlehlá rýžová pole v centrální nížině, nepříliš úrodná zemědělská oblast severovýchodní náhorní plošiny a tropické ostrovy a dlouhé pobřeží jižního poloostrova.

 

Thajsko je konstituční monarchií, v níž v současné době vládne Jeho Veličenstvo král Bhumibol Adulyadej, jinak král Rama IX., devátý král dynastie Chakri. V čele státu je již déle než půl století, což z něho činí nejdéle vládnoucího thajského monarchu. Jeho země se těší bohaté směsi kultur a tradic. Se svou hrdou historií, tropickým podnebím a proslavenou pohostinností je království pro zahraniční návštěvníky nekonečným zdrojem údivu a radosti.

 

Místopis

 

Thajsko se dělí na 4 přirozené oblasti:

 

hornatý sever s bohatstvím mnohobarevných orchidejí, úžasnými lidovými řemesly a s dostatečně nízkými zimními teplotami umožňujícími pěstování plodin mírného pásma jako jsou jahody a broskve;

 

severovýchodní náhorní plošina bedlivě střežící své archeologické a antropologické poklady;

 

centrální nížina, v níž se nacházejí nejúrodnější oblasti na světě s rýžovými poli a sady, s barvitou tradiční kulturou a způsobem života, stejně jako písčité pláže východního pobřeží a kypící kosmopolitní velkoměsto Bangkok;

 

jižní poloostrov s nedotčenými plážemi a idylickými ostrovy, jež doplňují hospodářsky důležité cínové doly, kaučukovníkové plantáže a rybářství.

 

Populace

 

thailandpopulation.jpgThajci jsou po celém světě proslulí svým přátelským chováním a pohostinností. Velká většina z více než 62 milionů obyvatel jsou etničtí Thajci, vedle nichž zde žijí silné komunity pocházející z Číny, Indie a z jiných zemí. Kolem 7 milionů lidí žije v hlavním městě Bangkoku .

 

Podnebí

 

Podnebí se na většině území dá po větší část roku označit za tropické a vlhké. Na sever od Bangkoku ho charakterizují tři období, zatímco na jižním poloostrově jsou taková období pouze dvě.

 

Na severu jsou období jasně ohraničena. Mezi listopadem a květnem je většinou sucho, nicméně je znatelný rozdíl mezi listopadem až únorem a březnem až květnem. Přestože severovýchodní monzun nemá na severní část Thajska přímý vliv, má zde od listopadu do února za následek chladnější větříky, zatímco v březnu až květnu je zde tepleji. Třetí severní období trvá od května do listopadu, kdy zde působí jihozápadní monzun, během něhož jsou na severu nejsilnější srážky.

 

Jižní oblast Thajska má roční období pouze dvě – vlhké a suché. Tato období neprobíhají na obou pobřežích poloostrova současně. Na západní straně přináší v době od dubna jihozápadní monzun déšť a časté silné bouře, zatímco na východním pobřeží spadne nejvíce srážek od září do prosince.

 

Tradice a kultura

 

thailandtradicion.jpgThajsko je zemí mnoha podob a starých tradic, tichých chrámů i moderního městského ruchu. Jeho historie jako nezávislé země sahá více než 7 století nazpět. Během této doby země vstřebala mnoho kulturních vlivů jež smísila do jedinečné pozoruhodné thajské podoby. Každá ze čtyř hlavních oblastí země nabízí návštěvníkům libujícím si v objevování nového, ojedinělé zážitky. Pohoří na severu ve svém oparu skrývají údolí plná zeleně a exotické horské kmeny, zatímco v centrech jako Chiang Mai zůstaly po celé generace zachovány staré zvyky a řemesla. Podél pitoreskních východních a jižních pobřeží se nacházejí některé z nejkrásnějších pláží a ostrůvků celého světa, z nichž každý vyniká svou vlastní krásou. Na severní náhorní plošině jsou skvostné chmérské památníky z dob Angkor Wat a přírodní parky plné života divočiny. V centrální oblasti je možné nalézt působivé ruiny starých thajských metropolí a uspěchaný Bangkok plný nespočetných rozkoší.

 

Turistika v Thajsku

 

thailandtourism1.jpgThajsko nabízí širokou škálu atrakcí. Mezi ně patří místa vodná k potápění, písčité pláže, stovky tropických ostrůvků, pestrý noční život, archeologická naleziště, horské kmeny, výjimečná flóra a ptactvo, paláce a jiné objekty spadající do programu Světového dědictví UNESCO. Mnoho turistů si pobyt v Thajsku zpestřuje návštěvou různých kurzů. Populárními jsou v tomto smyslu thajská kuchyně, buddhizmus a tradiční masáže. Thajské národní slavnosti sahají od rozpustilého svátku Songkran, při němž se lidé vzájemně polévají vodou, k téměř pohádkovému Loy Krathong pořádanému na počest předků. Vedle toho zde existuje mnoho slavností místního charakteru. Proslulá je slavnost se slony pořádaná každoročně v Surinu a podivuhodné slavnosti Phi Ta Khon v Dan Sai. Pro mnoho lidí jsou však více než dostatečným důvodem k návštěvě Thajska tamní příjemní lidé a klidná atmosféra jež tam panuje.

 

Thajská kuchyně si zasluhuje opravdu světovou pověst díky štědrému používání čerstvých bylin a koření. Od levného talíře chutného som tam v prostém pouličním kiosku někde na venkově, až po vyzkoušení thajské kuchyně v některé bangkocké gurmánské restauraci, dá hodně práce se v Thajsku dobře nenajíst.

 

thailandtourism2.jpgJenom nejpřísnější asketové zde dokáží odolat nákupní horečce. Bangkok je proslulý velkým počtem svých nákupních středisek (z nichž Central World je největším nákupním centrem v jihovýchodní Asii) nabízejících ohromující sortiment zahraničního i domácího zboží. Směrem k severní části města se nachází metrem nebo nadzemní dráhou snadno dostupný Chatuchak Weekend Market. Je to pravděpodobně největší tržiště na světě, kde se prodává všechno od potřeb pro domácnost až po živá, někdy i ohrožená zvířata. Tržiště Pratunam ve městě je téměř výlučně specializované na průmyslové výrobky a oděvy. Noční trhy ve čtvrti Silom a na ulici Khaosan se orientují převážně na turisty, kteří zde dostanou zboží jako trička, rukodělné výrobky, padělky hodinek a slunečních brýlí. V blízkosti Bangkoku je možné nalézt také několik tržišť plovoucích na vodě.

Pro toho, kdo navštíví Chiang Mai na severu země bude jistě vrcholným nákupním zážitkem známý nedělní večerní trh v ulici Rachadamnoen uvnitř starého města, který přitahuje mnoho místních lidí i turistů. Tamní noční bazar roztažený přes několik městských bloků východně od hradeb a obranných příkopů starého města je více orientován na turisty.

Top zájezdy

Procestujte jižní Thajsko. Pobyt na celkem 6 místech. Phuket, Koh Phi Phi, Krabi, Koh Lanta, Koh ...
Kolem Thajska - CESTA PO JIŽNÍM THAJSKU
CZK 25,800.00
17 Dnů
Koh Kood je překrásný skalnatý ostrov s bílými písečnými plážemi a průzračně čistou m...
Super levné Thajsko - KOH CHANG, KOH KOOD, BANGKOK
CZK 11,900.00
13 Dnů
Phi Phi je dokonalý tropický ostrov s vápencovými útesy, tyrkysovou vodou, bílými pískovými...
Super levné Thajsko - KOH PHI PHI, PHUKET, BANGKOK
CZK 15,200.00
13 Dnů
Pobyt na 3 tropických ostrovech v Thajském zálivu. Užijte si slunce, krásné pláže a báječn...
Thajské ostrovy - KOH SAMUI, KOH PHANGAN, KOH TAO
CZK 21,800.00
13 Dnů
Kontaktujte nás
 
Telefon:+420 774 545 103 
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.     

Reference klientů

Zde naleznete dopisy a emaily od klientů, kteří využili naše služby při zajišťování dovolené v Thajsku. Věříme, že i vy budete s našimi službami spokojeni a dovolenou v Thajsku si opravdu užijete....Čti více