Chrámy a svatyně v Chiang Mai

Ohodnotit tuto položku
(5 hlasů)

chmchramyV Chiang Mai není historie pouze věcí příběhů a starých zatuchlých historických knih, ale je velmi reálnou součástí každodenního života. Toto město je charakteristické svým 600 let starým vodním příkopem. Je umístěno ve stínu kláštera postaveného ve 14. století a je poseto kláštery vybudovanými králi před mnoha staletími. Ve starých dobách králové budovali kláštery, aby ukázali nejenom jejich obětavost, ale také jejich bohatství a moc. Chrámy sloužily nejen jako centra víry, ale také jako školy a nemocnice. Dnes, jsou chrámy stále centrem thajského života a tyto posvátné stavby Chiang Maie jsou živými, dýchajícími místy, které slouží jako neocenitelné mosty do minulosti, které drží lidi ve spojení s nadčasovými tradicemi jejich předků. Přestože Chiang Mai dosahuje jen zlomku rozlohy Bangkoku, může se pochlubit téměř stejným počtem chrámů (více než 300, jenom za hradbami na území starého města je jich 121 a v celé provincii pak víc než 1000).

Doi Suthep

Doi Suthep je pevnou součástí života v Chiang Mai. Jedno Thajské přísloví zní: „Jestliže jste neokusili Chao Soi a neviděli Doi Suthep, nebyli jste v Chiang Mai.” Tato královská hora shlíží na město ze severozápadu a z jejího vrcholu je úžasný rozhled. Doi Suthep svou ohromností dominuje celému obzoru a rovněž je významným národním symbolem království. Roku 1981 se stala Doi Suthep společně s Doi Pui a Doi Buača a 161 km2 pralesa, v němž se nalézají čtyřiadvacátým národním parkem v Thajsku. O rok později k němu bylo připojeno dalších 100 km2, čímž dosáhla rozloha parku 261 km2. Rameny hory pokrývá jako plášť hustý les, jenž je v nižších partiích tvořen opadavými dřevinami, poblíž vrcholu pak neopadavými. Nejvyšší vrchol v parku dosahuje výšky 1 685 m, což z něj činí osmou nejvyšší horu Thajska. Z tohoto pohoří prýští některé z nejpůvabnějších a snadno přístupných vodopádů na severu království. Vodopády Mae Sa, Chuej Kaew a Monthathan patří k nejoblíbenějším vyhlídkám v parku a je k nim snadný přístup z hlavní silnice. Prales je rovněž domovem nejrůznějších volně žijících zvířat, především malých savců a ptáků, jakož i vzácného Krokodýlího salamandra, který se vyskytuje v Thajsku jen na čtyřech lokalitách. Velká nadmořská výška udržuje teplotu v parku na příjemné úrovni i ve žhavých červnových vedrech. Do parku Doi Suthep náleží rovněž údolí Mae Sa, což je skutečný ráj památek a aktivit. V rozšíření parku dále na sever naleznete půvabnou a neprávem přehlíženou oblast Mok Fa, která se rovněž pyšní nádherným vodopádem, jeskyní a přírodní naučnou stezkou.

Ovšem i přes tyto úžasné přírodní krásy hlavním důvodem, proč turisté navštěvují Národní park Doi Suthep, je úctyhodný a posvátný chrám Wat Phra Doi Suthep, jedno z nejposvátnějších buddhistických míst v Thajsku. Chrám Wat Phra Doi Suthep je cílem četných poutí, především v době buddhistických svátků Macha Bucha a Visaktha Bucha (připadající na 13.únor a 11.květen). Národní park Doi Suthep je blízko centra a snadno přístupný autem nebo motocyklem. Při jízdě na pronajatém motocyklu (100 nebo 125 ccm) můžete obdivovat vznešený majestát pralesa i hor. Pokud nejste zdatní řidiči, existuje vždy možnost dopravit se na vrchol pomocí song thaew (červených taxi), nebo si zajistit vyjížďku prostřednictví hotelu nebo cestovní kanceláře. Po celém parku je roztroušena řada malých restaurací, především poblíž chrámu a nabízí se i několik příležitostí k přenocování. Ubytování je většinou v malých chatkách nebo bungalovech se základním vybavením. Všechno podstatné se však v parku dá vidět za jeden den.

Doi Inthanon

Nejvyšší vrchol Thajska, Doi Inthanon šplhá do výše 2565 metrů. Díky této nadmořské výšce je podnebí na vrcholu po celý rok velmi příjemné a osvěžující, a v chladném období (říjen až únor) klesá teplota pravidelně pod stupeň mrazu. Národní park nesoucí jméno po hoře Doi Inthanon se rozkládá na ploše 482 km2 a tvoří jej oblasti Sanpatong, Chomthong, Mae Chaem, Mae Wang a Toi Lor Sub patřící k provincii Chiang Mai. Národní park Doi Inthanon je skutečným klenotem přírody – vinoucí se horská území, pokrytá bujnými tropickými lesy a protkaná mocnými řekami a majestátnými vodopády. Chráněná oblast národního parku je útočištěm pro mnoho živočišných druhů a je pravděpodobně nejlepším místem pro pozorování ptáků v Thajsku vůbec. Přibližně 362 druhů ptáků hnízdí v Národním parku Doi Inthanon a mnoho z nich není možné spatřit nikde jinde v Thajsku Avšak rozmanitost Doi Inthanon netvoří pouze rostlinstvo a živočišné druhy. Oblast byla po dlouhé období také domovem severních domorodých kmenů a nedávné úsilí umožnilo soužití jedinečných vesnic a tradičních kultur s moderními projekty turismu a stavby přehrady Bhumibol, která využívá sílu řeky Ping k produkci elektřiny pro tisíce obyvatel Thajska. doiinthanin.jpgDoi Inthanon je oblíbeným návštěvním místem regionu nejen pro své přírodní krásy, ale také pro svůj historický význam. Památníky Chedis, věnované královskému veličenstvu, Králi a Královně, se nacházejí na vrcholu hory. Park byl přizpůsoben rozvoji turismu a nyní nabízí plně vyhovující restaurační a ubytovací zařízení. Rozmanité území je propleteno stezkami a cestami pro snadnější přístup turistů. Avšak tento rozvoj turismu byl plně kontrolován tak, aby byla ochráněna příroda a prostředí v celé své kráse. Národní park Doi Inthanon turistům nabízí mnohem vice než jen nádherné scenérie. Po několik století byla tato oblast domovem nejrůznějších domorodých kmenů, které zde stale žijí a uchovali si svůj prastarý způsob života. Pod štíty hor můžete nalézt vesnice Hmong, kde lidé stale obdělávají svá políčka jako před mnoha stoletími. Jedinou změnou je sklizeň. Díky Královskému projektu přešli tito lidé od pěstování opia ke komerčním plodinám, jako jsou zelenina nebo květiny. Návštěvníci jsou vítáni v Královském projektu, který se nachází v naprosté blízkosti stanice správy parku.

Wat Chedi Luang

Chrám stojí na místě, kde krále Mengraie v roce 1317 usmrtil blesk. Dokončen byl v roce 1481. Centrem je ohromná pagoda, původně vysoká 98 m a široká 54 m, která byla zničena při zemětřesení r. 1545, takže dnes zbývá jen 60 m. V 15. století tu byl krátce uložen Smaragdový Buddha (nyní ve Wat Phra Kaeo v Bangkoku). Tehdy byla věž obložena bronzovými deskami a pláty zlata. Dnes můžete obdivovat "jen" zrekonstruované slony v základně a schodiště s hady Naga. Najdete ho na Phrapokklao Rd. Wat Phra Singh watphrasingh.jpgTento nádherný chrám na Sam Lan Rd. byste při návštěvě města rozhodně neměli vynechat. Chedi byla postavena v roce 1345 králem Pha Yu pro popel jeho otce, krále Kam Fu. Mezi chrámové skvosty patří krásný vihan Lai Kham z pozdější doby, zdobený skvostnými dřevořezbami a nástěnnými malbami v severním stylu. Zde se nachází socha Phra Buddha Sihing (nebo Phra Singh), jedna ze tří totožných vyskytujících se v Thajsku (další jsou v Bangkoku v Národním muzeu a v Nakhon Si Thammarat), která údajně pochází ze Srí Lanky. Wat Suan Dok watduang.jpgČedi tohoto chrámu byla postavena v roce 1369 jako schránka pro posvátnou Buddhovu relikvii. Její druhá polovina se nachází ve Wat Phra That Doi Suthep. Zdejší zahrady jsou oblíbeným místem fotografů nejen pro uchvatné západy slunce. Několik zdejších chedi obsahuje popel bývalé královské rodiny z Chiang Mai. 500 let stará bronzová socha Buddhy v postranní kapli tohoto chrámu je jednou z největších v Thajsku. Najdete ho na Suthep Rd. Wat Jet Yod wat-jet-yot.jpgNebo také Wat Photaram Vihan se nachází asi 4 km z města na silnici Chiang Mai-Lampang. Patří ke starým chrámům a byl nedávno zrekonstruován. V roce 1455 ho nechal postavit král Tilok (jehož popel je tu také uložen), aby připomínal sedm míst v okolí indické Bodhgayi, která Budha navštívil během sedmi týdnů po svém osvícení. Základnu stůpy (ve stejném stylu jako jako Phutthakaya stupa v Indii) zdobí půvabné štukové plastiky.

Více z této kategorie: « Kde a co jíst v Chiang Mai

Zájezdy Chiang Mai

Navštivte horské kmeny na severu Thajska, vydejte se na peší trek thajskou džunglí a poté se ...
Kolem Thajska - CESTA ZE SEVERU NA JIH
CZK 21,600.00
16 Dnů
Severní Thajsko je zemí hor přikrytých mlhou a zemí pestré směsi domorodých kmenů žijící...
Kolem Thajska - OKOLO SEVERNÍHO THAJSKA
CZK 16,800.00
13 Dnů
Chiang Mai je největší a kulturně nejvýznamnější město v severním Thajsku, které je záro...
Super levné Thajsko - CHIANG MAI, CHIANG RAI - VLAKEM
CZK 11,900.00
13 Dnů
Kontaktujte nás
 
Telefon:+420 774 545 103 
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.     

Reference klientů

Zde naleznete dopisy a emaily od klientů, kteří využili naše služby při zajišťování dovolené v Thajsku. Věříme, že i vy budete s našimi službami spokojeni a dovolenou v Thajsku si opravdu užijete....Čti více